Genel Kültür

Sindirim Organları ve Görevleri

Sindirin sistemimizi oluşturan organlar besini ağzımıza almamızdan parçalanmasına ve son olarak vücudumuzdan atılana kadar devam etmektedir. Sindirim sistemi vücudumuz için önemli görevler üstlenerek görevlerini yerine getirmektedir. Sağlığını korumalı ve zarar gelmesine karşı çeşitli tedbirler alınması gerekmektedir. Sindirim sistemi hepimiz için gerekli olup zarar görmemesi gerekir.

Ağız: Sindirim ilk olarak ağımızda başlar. Büyük besin parçacıklarının parçalanarak ufalmasını sağlamaktadır. Tükürük bezleri sayesinde besinleri yumuşatarak yutağımıza gönderir.

Yutak: Ağızdan gelen besinleri yemek borusuna iletmekle görevlidir.

Yemek Borusu: Yutaktan gelen lokmalar yemek borusundan midemize doğru gönderilir.

Mide: Yemek borusundan gelen besinler burada kaslar sayesinde ve çalkalanma sonucunda küçük parçacıklar haline ayrılır. Midemizde ortalama olarak 2-3 saat kaldıktan sonra ince bağırsağa doğru yavaşça hareket eder.
sindirim organlari
İnce Bağırsak: Besinlerin sindirimi on iki parmak bağırsağımızdan başlayarak ilerlemeye devam eder. Besinler ince hale gelerek salgıların etkisinin artmasını sağlamaktadır. Villuslar sayesinde yağ, karbonhidrat, protein gibi mineraller emilmektedir. Sindirim işleminin son bulmasından sonra son aşama olarak kalın bağırsağa gönderilir.

Kalın Bağırsak: İçinde bulunan sular emilerek kalanları anüse doğru itilmesini sağlayarak vücudumuzdan atılmasını sağlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu