Genel Kültür

Sinir Sistemi Organları Nelerdir

Sinir Sistemi Organları Hakkında Bilgi, Merkezi ve Çevresel Sinir Sistemi Nedir

Hissettiklerimizi anlamak için sinir sistemine gereklilik duyarız. Sinir sistemleri dokuduğumuz veya kokusunu aldığımız maddelerin beynimize ulaşmasını sağlayan ince damar şeklinde sinirlerden oluşmuştur. Sinir sistemleri duyu organlarımızın işlevlerini yerine getirebilmeleri için gereklidir. Sinir sistemlerinin incelemesi iki şekilde yapılabilir bunlardan birisi merkezi sinir diğeri ise çevresel sinir olarak ayrılır. Kendi arasında ayrılması sonucunda vücudumuzun bilgilerinin aktarılmasını sağlamaktadır. Sinir sistemleri sayesinde sağlıklı şekilde hareketimizi sağlayarak bütün hisleri hissetmemizi sağlar.

Merkezi Sinir Sistemi
Sinir sistemlerini denet ve yönetici konumuna sahiptir. kafatasımıza omurgamızın içindeki sinirlerden ulaşılabilir. Kafatasımızın içinde bulunan girintili ve çıkıntılı bölümlerden oluşur. Duyu organlarından gelen uyarıları değerlendirip yorumlar. Problemlerin çözümcüsü olur. İnsansı ihtiyaçlarımızın sağlanması için gerekli uyarılarda bulunur. Vücudumuzun sağlığını denetleyerek kontrol altında tutar.

Çevresel Sinir Sistemi
Ağaç kökü şeklinde olup sinir liflerinden meydana gelmiştir. Merkez sinir sistemi organlarının iletilmesini sağlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu