Genel Kültür

Şirk Nedir Anlamı

Şirk, Alahü Tealaya karşı ortak koşmak, benzetmek ve benzetilmektir. Benzeten kişiler dinimizce müşrik ismini alırlar. Küfrün bir diğer çeşidi olarak görülür. Kötülüklerin en büyüklerinden birisi şirk koşmaktır. Kendisini Allah’tan üstün görmek, onunla eşit görmek ve yaratıcı olduğunu iddia etmektir.

Şirk koşmak büyük günahlardan birisidir. İlahi özellikler taşıdığını gösterir, Allah arşı şirk koşulması yaptıklarının bedelinin ağır olacağını gösterir.

Kur’an-ı Kerim’de de şirk koşulmasına yönelik çeşitli sureler vardır bunlar;

Kur’ana göre Allah’a şirk koşmak günahların en büyüğüdür.

“De ki: ‘Allah doğru söyler. Hepiniz İbrahim’in yoluna tertemiz olarak uyun. O, müşriklerden değildi.'”(Al-i İmran Suresi, 95)

”Onların çoğu şirk koşmadan Allah’a iman etmezler” (Yusuf suresi, 106)

”Doğrusu Allah, kendisine ortak koşulmasını asla affetmez. Ondan başkasını ise, dilediği kimseler için bağışlar ve mağfiret buyurur. Her kim Allah’a şirk koşarsa gerçekten pek büyük bir günah ile iftira etmiş olur.” (Nisa suresi, 48)

”Allah’ın yanında hahamlarını ve din bilginlerini/rahiplerini de rabler edindiler. Meryem oğlu Mesih’i de öyle. Oysa kendilerine, tek olan Allah’tan başkasına ibadet etmemeleri emredilmişti. Ondan başka hiçbir ilah yoktur. O, onların ortak koştukları her şeyden uzaktır.” (Tevbe suresi, 31)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu