Genel Kültür

Sıvıların ve Gazların Basıncı İletme Özellikleri

Sıvı ve gazların kullanım alanlarından birisi sahip oldukları basıncı iletmeleridir. Basınç uygulanan miktara göre aynı şekilde meydana gelir. Sıvılar basıncı aynı şekilde iletirken gazlar bulundukları kaba doğru uygular. Gaz ve sıvılar sıkıştırılabilir maddeler olduğundan dolayı basınçta uygulanabilir.

Hayatımızı olmazsa olmazları arasında yer alan sıvılar ve gazlar kullanımı oldukça yüksektir. Basınç sayesinde baskı uygulayarak çeşitli işlerde kullanıldığını görebiliriz. Hava basıncını dengelemek için nefes alıp verdiğimiz durumunda dışarısı ise basınç dengelenmektedir. Örneğin uçak yükselince basınç düşer içimizdeki basıncında arttığını görürüz.

Sıvı maddelerde basınç üzerine gelen ağırlıkla belirlenir. Örneğin baraj duvarlarının alt kısımları daha kalın olur çünkü yukarıdan gelecek olan ağırlık basıncı arttırır. Okyanus ve denizlerde derine inildikçe basınç oranı artar.

Basınç günlük hayatta kullanımları piston, enjektör, otomobil lastikleri, traş köpüğü, deodorant, yangın söndürme tüpü, bisiklet pompaları, mutfak tüpü, hava yastıklarında basıncı görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu