Genel Kültür

Sizce Anayasa’nın İlk Üç Maddesinin Değiştirilememesinin Nedeni Nedir

Anayasa’nın ilk üç maddesi Türkiye Cumhuriyetinin temellerini oluşturmakta. Toplumun huzur, güven ve milli değerlerini korur. Atatürk ve yeniliklerini anlatır. Ülkenin yönetim biçimine dair bilgiler içermektedir. Demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olduğu vurgulanmıştır. Devletin dili Türkçe, bayrağı, milli marşı ve başkenti hakkında bilgi verir.

Anayasanın ilk üç maddesi dördüncü maddesi tarafından korunmaktadır. Değiştirilmez ve değiştirilmesi dahi teklif edilemez. Değiştirilmeye girilmesi takdirde anayasa tarafından reddedilir. Devletin yönetim şeklini belirleyici unsurları içermektedir. Devletin temel dayanaklarını kurallar halinde belirlenmesi ve değişmesinin önlenmesi için yapılmış kanunlardır. Bugün iktidarda olan partiler tarafından devletin düzeni, laikliği ve geleceği tehlikeye atılmaması için yapılmıştır. Cumhuriyet yönetimi ile söz kayıtsız şartsız millette olduğu açıklanmıştır. Devletin temel değerlerinin korunarak gelecek nesillere aktarılması gereklidir.

Madde 4: Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu