Genel Kültür

Sohbet Ederken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nedir?

Sohbet kişiler arasındaki iletişimi güçlendirir. Sohbet ederken nezaket kurallarına uymak en önemli hususlardan biridir.

Öncelikle sohbet etmenin önemli bir olay olduğunu bilmek ve kabul etmek gerekir. İnsanların birbiri ile sohbet edebilmesi için birbirleriyle ilgili bilgi birikimi olması gerekir. Zevklerini veya nelerden hoşlanmadığını bilmediğin bir insanla sohbet edemezsin. Öncelik olarak arada samimiyet olmalıdır. İnsanlar birbirlerinin özelliklerinden haberdar olmalıdır. Bir diğer husus da saygıdır. Saygı olmayan yerde sohbet olmaz tartışma olur. Sohbet etmek güzel bir eylemdir. Ve güzel şeyler için önceden hazırlıklı olmak gerektiği gibi sohbet için de tanıdığın ve saygı duyduğun bir insan gerekir.

Belki de sohbet etmek insanlara basit bir olgu gibi gelebilir. Ancak konuşmak ve sohbet etmek farklıdır. Yoldan geçen tanımadığınız bir insanla da konuşabilirsiniz. Âmâ sohbet etmezsiniz. Çünkü hayatınızda ilk defa gördüğünüz birisi. Özetle sohbet için tanımak ve saygı duymak çok önemli iki özelliktir. Sohbet etmek insanı psikolojik olarak rahatlatır. Gün içindeki streslerden bir süreliğine de olsa uzaklaştırır. Sohbetten önce neler gerektiğini söyledik. Saygı duymak ve tanımak.

Biriyle sohbet ederken ise nasıl davranmalıyız?

Sohbet ederken karşımızdaki insanla iletişim kuruyoruz. Ve sohbetin sohbet olması için iki taraf da göz teması kurmalıdır. Beden dili ile kendini daha iyi ifade edebileceğini bilmelidir. Saygı önemli olduğu için sohbet ederken başka işlerle uğraşmamak önemlidir. Karşımızdakini itebilir bu davranış. O yüzden karşımızdaki kişiye odaklanmalıyız. Göz temasını kaybetmemeliyiz. Beden dili kullanmayı ihmal etmemeliyiz çünkü beden dili ifade gücümüzü artıran öğelerden biridir. Sürekli kendimizden bahsetmemeliyiz. Bu karşıdaki insana ego ve bencillik olarak geçebilir. Sohbet etmek karşılıklı bir paylaşım olduğundan karşı taraf da düşüncelere eklenmelidir. Zaten sadece ben dersek ortada sohbet denen bir olgu oluşmaz. Sadece karşısındakini iten bir konuşmaya dönüşür. Bu konulara dikkat edersek karşımızdaki insanla gayet seviyeli bir şekilde sohbet edebiliriz. Sohbet bir paylaşımdır. Bu paylaşıma insanların ihtiyacı Var o yüzden dikkat edelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu