Genel Kültür

Sonbahar İle İlgili Kompozisyon

Sonbahar yaşayacağımız en hüzünlü aylarımızdandır. Hüznün eksik olmadığı gibi insanlar içine kapanır. Sonbahar ayları kapalı geçerek insanların kendisine gelmesini sağlar. Yaşayanlar hüzne boğularak çevresine ve yaşamına bakar. Hayatından her şey giderek yeni bir yaşama geçmiş olur. Mevsimlerin değişimi insanları en derinden etkileyendir.

Yaz ve kış mevsimi arasındadır. İnsanların havalar ısındığı zaman bunalırken, kışında soğuktan şikayet ederler. Sonbahar ise tam ortası olması rahat bir yaşam sürdürürler sağlar. Güz ve hazan dönemleri olarak bilinip her yarım kürede yaşanan dönemdir. Kuzey kutuplarında yer alan ülkemiz için Eylül, Ekim, Kasım aylarını kapsamaktadır. Kışın habercisi olup sonbahar havanın gittikçe soğuyarak hazırlanmamız gerektiğini hissettirir. İnsanlar kışa hazırlanması için uyardığı gibi yemyeşil görüntülere kavuşması sağlanmaktadır. Ağaçlardaki ve çevredeki bitkilerin yaprakları sararak dökülmeye başlar. Mevsim aldatıcı bir hava olarak görülerek sıcaklık soğukluk ne zaman olacağı bilinmez.

Sonbaharda bazen dört mevsim birden de yaşanır. Meyve ve sebzeler bu dönemde olgunlaşarak bolluk görülür. Kendisine özgü özellikleri bulunarak bolluk ve bereketi gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu