Genel Kültür

Sosyal Medyanın Yararları ve Zararları İle İlgili Kompozisyon

Hayatımıza giren en büyük buluşlardan biri sosyal medya ağlarının insanlığa sunulması olmuştur. İnsanlar artık internet üzerinden bir araya gelerek sosyalleşmeleri mümkün hale gelmektedir. Birbirlerini tanımaları, yaşantılarını takip etmek gibi çeşitli özellikler sunulmuştur. Sosyal medyanın ortaya çıkması insan hayatı için değişiminde habercisi olmuştur.

Gelişen sosyal ağlar, insan hayatında olumlu ve olumsuz etkiler bırakmıştır. Olumsuz etkilerinin daha çok olduğu düşünülmekte. Ancak bu iki durumda da ele alınarak bir şeyler yapılabilir. Sosyal medyanın ortaya çıkması sosyal ilişkileri azaltmıştır. İnsanlar görüşmelerini sadece internet üzerinden yaparak birbirleriyle haberleşmişlerdir. İlk dönemlerde haberleşme alanında kullanılırken yaygınlaşmasıyla beraber farklı amaçlar doğrultusunda da kullanılmıştır. Normal hayatlarında yapamadıklarını sosyal medya üzerinden yapma çabasına girmişlerdir. Sahte kişiliklere bürünerek kendilerini farklı tanıma çabaları olmuştur. Yalan dolan kendilerine hayat kurarak onu devam ettirmek için uğraşırlar. Sosyal medyalara olan bağımlılık artmasıyla insanlar daha hareketsiz yaşam sürdürür. Zamanla birlikte kilo almalar vücudun yağlanmasına ileriki aşamalarda obeziteye sebep olmaktadır. Hareketsizlik bir çok hastalığa da kaynak olur. zihinler manipüle edilerek insanların düşünceleri de yönlendirilir.

İnternetin getirdiği hizmetler sosyal alanda çeşitli etkilere sebep olur. Olumlu ve olumsuz yönde incelendiği takdirde olumsuz yönleri çok daha ağır basar. Sosyal medya kullanım amacının dışarısına çıktığı zaman çok daha büyük zararlara sebebiyet verebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu