Genel Kültür

Soy Ağacı Nedir

Soy ağacı, kişinin kendi aile sıralaması ve ağacını gösteren çizelgedir. Ağacın alttan yukarıya doğru sıralanarak çocukları ve ailenin devamını göstermektedir. Ahmet beyin çocukları, torunları ve onların çocukları ve dağılışlarını gösteren çizelge olur. Soy ağacının bir kısmı devlet kaynaklarında bulunarak görülebilir. Büyüklerimiz, eşleri ve aile bağları olarak akraba kişilerin bulunmasını sağlayabilir. Dallara ayrılarak büyümeye devam ederek soyunun kime dayandığını görebilirler.

Soy ağacı eski nesillerin bulunmasını sağlayan yapıdır. Yaygın olarak görülebilecek, kişilerin takibini gerçekleştirerek öğrenebilecekleri çizelge olmaktadır. Kayıtlarda yer alan ailenin yapısı oluşturulması için soy ağaçlarından yararlanılmaktadır. Kişilerin cinsiyetine göre gelen çocuklarına kadar devam eder. Birisi öldüğü zaman devamlılığı sağlanamaz ve orada sonlanır. Çocuğu olmadığı gibi soy ağacı kısıtlı olmaktadır.

Soyağacının İncil şeklinde kullanılması 1360 yılında yapılmıştır. İnsanların ve tanrıların soy ağacı olarak görülmüştür. Babalar ve erkekler dışında tüm aile bireyleri soy ağacına eklenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu