Genel Kültür

Sözünde Durmanın Dürüst ve Güvenilir Olmanın Topluma Sağladığı Yararlar Nelerdir

Sözünde durmak bir erdemliktir. Toplum içinde dürüst ve güvenilir bir insanın etkisi yaptıkları kadar olur. İnsanların danışabileceği ve hak kararının verebileceği nokta görülür. Anlaşmazlıklar ve sorunların giderilmesi için kişinin düşünceleri ve kararı alınmaktadır. Güvenilir olmayarak verdiği sözleri yerine getirmesi toplum tarafın güvenilir kılar.

Erdemliğe ulaşmış insan yalandan uzak durarak kendi sorumluluklarını bilip hareket eder. Koştukları işlerde insanların desteği ve güvenilirliliği oldukça fazla olmaktadır. Verilen sözler yerine getirildiği takdirde duyulan saygı çok daha fazla artar. Gerek emanet verilmesi olsun her türlü destek sağlanmaktadır.

Toplumsal olarak insanlara örnek olacak bir kimliğe bürünür. Gerek görüşmelerinde, iş hayatında olsun aksaklıklar olsa dahi hoşgörü ile karşılanır. Kişinin sahip olduğu deler sonra yapacaklarının da kefili olacaktır. Her bakımdan insanlara güzelliği ve iyiliği öğreterek saygı duyulacak insan olma çabasına girmektedir. Verilen sözler aslında yemin etmektir. Söz verildiği durumlarda şahit göstermek gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu