Genel Kültür

Su Hava Gürültü Kirliliği Nasıl Önlenir

Çevremizde insanların bilinçsiz bir şekilde hareket etmeleri kirliliğe davetiye çıkarmaktadır. Doğanın kirlenmesi ciddi sorunlara sebep olabilmekte.

Su kirliliğinin önlenmesi için yapılacakların başında su havzalarının temiz tutulması geliyor. Bu havzalarda herhangi bir sanayileşme olmaması için çaba göstermeliyiz. Bununla birlikte geri dönüşüm sistemlerimizi geliştirmeli, atık suların temizlenerek doğaya en az zarar verebilecek şekilde bırakılmalıdır.

Hava kirliliği, solunum sistemimizi en çok etkileyen durumdur. Düzensiz fabrikalaşma sonucunda insanlar bir çok zararla karşılaşır. Havanın kirlenmesi doğrudan tüm canlıları etkiler. Havanın kirlenmesi hayati önem taşımaktadır. Havanın temizlenmesi için kirliliğin kaynağına gidilmelidir. Şehirleşmenin yoğun olduğu yerlerde insanlar otomobil yerine toplu taşıma araçlarını tercih etmeleri gerekir. Atmosfere yayılan gazlar asit yağmuru olarak geri dönebilir. Fabrika bacalarına takılacak filtreleme sistemi sayesinde yağmurların önüne geçilebilir.

Gürültü kirliliği, şehirleşme olan yerlerde sık yaşanır. Araba kornaları, eğlence mekanları, sokak eğlenceleri gibi bir çok sebepten dolayı ortaya çıkar. Bunların önlenmesindeki en önemli nokta bilinçlenmektir. Çevresine karşı duyarlı olmayan bir insan fazla gürültü yapabilir. Eğlence ve sesli mekanlara ses yalıtım yapılarak sesin dışarıya çıkması önlenmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu