Genel Kültür

Su Kirliliği İle İlgili Yazı

Yeryüzünde bulunan su miktarı azalmadığı gibi artış gösteriyor ama temiz su kaynaklarının durumu aynı değil. Suların içilmesi için temiz su kaynaklarına ihtiyaç duyularak nüfusun artması sonucunda yetersizlik gözlemlenmektedir. Su kirliliğine neden olan lağım suları ve sanayi atıkları her geçen gün sanayileşmeden dolayı artış göstermektedir. Kirlenmenin artması sonucunda denizde yaşayan bir çok canlı olumsuz şekilde etkilenmektedir. Kirlilik deniz canlıların yaşamlarını etkilediği gibi hastalanıp ölmelerine sebep olmaktadır.

Örneğin Marmara denizine baktığımız zaman kirlilik oranının fazlalığını görmekteyiz. Istakoz ve larvaların varlığına baktığımız zaman çevreye zarar verdiklerine şahit oluruz. Deniz canlılarının nesillerinin tükendiğini görmekteyiz. Deniz ve akarsuların temiz olması için özen gösterilerek bilinçli tüketici olmamız gerekiyor.

Yeni kurulan arıtma tesisleri günümüzde ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamamaktadır. Suların içinde kimyasal ve biyolojik maddeleri birbirlerinden ayırarak tekrar doğaya bırakmaktadır. Suyun arıtılması sayesinde denizlerde oluşan kirliliklerin önüne geçilmiş olunur. Toplumsal olarak bilinçlenerek sularımızı doğru şekilde kullanarak zarar görmesini önlemeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu