Genel Kültür

Suyun Petrole Oranla Daha Önemli Olmasının Nedenleri

Petrolün litre fiyatı suya göre çok daha pahalı olmasına rağmen su daha çok ihtiyaç duyduğumuz maddedir. Su olmadan yaşayamayız bunu hepimiz az çok biliyoruz. Petrol sadece bir noktadan başka noktaya gitmemizi sağlayan aracımızın ihtiyacıdır. Su bolluğu olmasından dolayı kimse gerekli olan ilgiyi göstermez.

Dünyanın %71’inin su kaplı olduğunu hepimiz biliyoruz. İçilebilir su kaynakları ise çok çok küçüktür. Barajlarda olduğu kadar, her yıl su sıkıntısı çekip barajlar alarm vermektedir. Denizlerdeki su tuzlu olduğundan dolayı içilmesi mümkün değildir. Nüfus bakımından 76 milyon kişi olmamıza rağmen su gerekliliktir. İnsanlar yaşamlarını devamını sağlamak için suyu tasarruflu kullanmalıdır. Sağlıklı şekilde sudan faydalandığımız gibi zarar görmesini önlemeliyiz. Su tüketimi oldukça çok olan bir dünyada değeri bilinmez. Az olanın değeri fazla olur örneğin Suudi Arabistan gibi yerlerde su oldukça pahalıdır. Bölgede su azlığından, petrolün fazlalığından dolayı fiyatı oldukça düşüktür.

Zaman içersinde içilebilir su kaynaklarının çok daha azalmasından dolayı savaşlar su için çıkacaktır. Su ticareti yapılarak ülkeler arasında anlaşmalar sağanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu