Genel Kültür

Tarih Öncesinde Kadının Yeri

Günümüzde kadın denildiği zaman toplum içinde aktif bireyler geliyor. Cumhuriyetin ilan edilmesiyle beraber kadınlara çeşitli hak ve özgürlükler verildi. Kadın erkek eşitliği getirilerek kadınlar artık haklara sahip olabilir olmuşlardır.

Eski zamanlarda kadınların yeri günümüzdekinden çok uzaktı. Onlar eşya olarak görülüp alınıp satılabiliyorlardı. Hint, Çin, Moğol ve Arap toplumlarında evlilik için kullanılmaktaydı. Ailenin mirası sadece oğullara kalıyordu. Çocuklar arasında hiçbir söz sahibi olmadıkları gibi büyüdüklerinde de öyle görülüyorlardı. Erkekler üstünlük gösterdiği gibi her zaman suçlu bir taraf varsa onlarda kadınlardır. Çok eski dönemlerde Hintlilerin geleneklerine göre eşi öldükten sonra kadının da arkasından yakarak öldürürlerdi. Kız çocukları diri diri topraklara gömüldükleri zaman olmuştur.

Kadın ve erkeklere ilk haklar Hammurabi kanunları ile verilmiştir. Toplumda tek evlilik esas olup çok evlilikte nadiren olsa görülebilmekteydi. Erkek namusunu koruyamadığı takdirde kadına boşanma hakkı verilmiştir. Kadın kocasından haksız görülürse terk etme ve boşanma hakkı yine verilmiştir.

Roma, Yunan ve Sparta toplumlarında kadınlara haklar tanınmış çok evlilik yasaklanmıştır. Toplumda kadınlar ticaret olarak görülerek alınıp satılabiliyordu. Kendi iradelerine hak tanınmamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu