Genel Kültür

Tarımın Ülke Ekonomisindeki Yeri

Ülkemiz tarım ülkesi olduğundan ekonomik anlamdaki yeri önemlidir. Tarımsal faktörlerin yerine getirilebilmesi için gerekli şartların sağlanması gerekmektedir. Çeşitli tarımsal faaliyetler sayesinde üretim ile kendi meyve sebze ihtiyacını karşıladığını gibi yurtdışına ihracat edilmesidir.

Düz ovalara ve vadilere sahip olması ekime uygunluğunu gösterir. Dört mevsimi aynı günde yaşayabilmesi tarımcılık alanında gelişmeleri de göstermektedir. Verimli toprakların olması ekimin yapılmasını sağlamaktadır. Güneydoğu Anadolu Bölgesinin su sıkıntısı yaşamasına karşılık GAP devreye girerek su ihtiyacı karşılanmıştır. Makineleşme ile verimli topraklarda yapılan tarımcılık daha çok verim vermektedir. Gübreleme yapılmadığı yerlerde toprak nadasa bırakılarak verimli tohum kullanılarak tarımında verimi arttırılmaktadır.

Ülkemizde ekili topraklar
Ekili dili alan: 174.480.000 dekar
Nadas arazisi: 36.551.000 dekar
Orman: 192.376.000 dekar
Ürün vermeyen: 113.403.000 dekar

Ekili aranlara göre topraklarımız oldukça verimlidir. Kendi ihtiyacımızı karşıladığımız gibi bir çok ülkeye tarımsal ihtiyaçlarının karşılanması için ihracat yapmayız. Milyarlarca dolarlık kar payı tarımsal alanlarda ekili olan ürünlerimizden elde edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu