Güzel Sözler

Tatlı Dil İle İlgili Sözler

Güzel konuşmak, dili doğru şekilde telaffuz edebilmek insanları etkileyerek güzel şekilde yaptırabilirsiniz. Dil yarısı bıçak yarasından keskin olduğu gibi tatlı dilde yılanı deliğinden çıkartır. İnsanları ikna etme, onları gururlandırma gibi davranışlar tatlı dille olmaktadır.

Tatlı dil yılanı deliğinden çıkartır: Güzel konuşmak, sert ve kırıcı olmadan gönle hitap eden sözler insanların gururunu okşayarak yola getirir.

Tatlı ye, tatlı söyle: Güzel konuşmak insanların hoşuna gider, onların suyuna giderek inandırıcı konuşmak memnun eder sevilip sayılmasını sağlar.

Dilin kemiği yok: Dil her taraf döner, insanlara her şekilde hitap ederek onların gönlünü aldığı gibi yaralayıcı da olabilir.

Baş dille tartılır: İnsanın bilgisi ve kültürünü ölçmek istersek ağzından çıkan sözler dikkat edilmeli. Konuşmaları tutarlı ve yerli yerinde olursa eğer oldukça uyumlu olduğunu görürüz.

Vakitsiz öten horozun başını keserler: Her şeyin yeri ve zamanı vardır, vakti gelmeden söz söylemek sorun yaratır can sıkar, vaktinde söylemek insanlar memnun eder.

Dil ile diş çekilmez.

Tatlı dilli dost, her derdin devasıdır.

Diline sahip çıkmayan başına bela alır.

Kalbi ve sözü bir olmayan insandan hayır gelmez.

Kullanıldıkça keskinleşen ve güçlenen tek şey dildir.

Toplumların gelişmesi için ilk önce dillerine ihtiyaçları vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu