Genel Kültür

Telefonun Geçmişten Günümüze Gelişimi

Telefon günümüze ulaşana dek önemli gelişmeler sağlamıştır. İnsanlar arasında haberleşme başta olmak üzere kurdukları iletişim ağında önemli görev almaktadır. telefonun icadı tarihte ilk defa Alexander Graham Bell tarafından gerçekleştirildi. Mesafeler arasında iletişim kurmaya çalışan aletin geliştirilmesi sesli olarak iletişimi ortaya çıkarmıştır. Graham Bell icadını yaparken ilk konuşmasını gerçekleştirdi. Telefonla sesli iletişim kurulduğundan dolayı çok büyük bir haberleşme ağına sahip olacaklarının farkında bile değillerdi.

İlk telefonda konuşma yer ve ses yeri aynı olmasından dolayı yeterince net anlaşılamıyordu

Kablolar camla kaplanmış bakır teller kullanıyordu, yukarıdan geçen hatların sağlam olmasından dolayı demir teller tercih edildi.

Telefon ilk zamanlar ilgi görmüyordu. Saçma bir fikir olarak geldiğinden dolayı Western Union telgraf şirketi reddetmiştir. Graham Bell iki ortakla birlikte kendi şirketini kurmuştur.

Radyo dalgalı telefonlar sayesinde kablosuz uzak mesafelerden insanlarla iletişim kurulabilir olmuştur.

Tuşlu telefonlar, çevirmeli telefonların yerini alarak kullanımları yapılmıştır. Çok daha rahat ve tuşlar sayesinde arama sağlamıştır.

İlk cep telefonu, 1983 yılında Motorola firması tarafından icat edildi. İlk telefonun ağırlığı 850 gram ağırlığında olup 35 dakika kesintisiz konuşma sağlanabiliyor olmuştur. Telefonun gelişimi ile teknolojik alanlarda önemli kayda değer yatırımlar yapılmıştır.

Günümüze doğru cep telefonu sektörü geliştirilerek kablosuz ve günlerce dayanan telefonlar elde edilmiştir. Ağırlık olarak hafif, görüntülü, dokunmatik ve küçük telefonlar elde edilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu