Genel Kültür

Tiyatronun Özellikleri Nelerdir

Tiyatro güzel sanatların bir parçası olarak görsel ve işitsel olarak sanat yapmaktadır. Tiyatro gerçek ve hayallerin bir araya getirilen fiil ve hareket olarak görsel hazırlanan edebi eserler sınıfına girmektedir. Tiyatro eserleri tarihten günümüze kadar yaşanmış ve yaşanacağı düşünülerek kurgulanan olayları sergilemektedir. Tiyatro eserleri roman gibi çeşitli şekillerle otaya çıkarak uygulanmaktadır. Tiyatrolar belli bir alanlarda yapılarak sanat işlenir.

Tiyatro kendi arasında trajedi, komedi, dram olmak üzere üç ayrı şekilde anlatılır. Tiyatroların yanı sıra geleneksel olarak Türk tiyatroları da bir parçası olmaktadır.

Tiyatro göze ve kulağa hitap eder,
Tiyatro eserlerini sergilemek için metin, kostüm, makyaj yarak gerçeklik katılır,
Tiyatroda geniş kitlelere hitap edilebilecek bir sanat yapılır,
Tiyatroda dil en güzel şekilde kullanılır.

Tiyatro Türleri
Tragedya (Trajedi): Manzum şekilde anlatılarak ele alınır. Tarih ve mitolojik olaylarla kahraman ve soylu insanların yaşamlarını ele alır.

Komedya (Komedi): Bireylerin toplumsal olarak gülünç, aksayan yönlerini sahnelerde sergilenmesidir. Komedide insanlar güldürülür ve eğlendirilir.

Dram: Komedi ve trajedinin birleşmesi sonucunda romantizm akımını ortaya çıkarmıştır. Hayatın en acımasız ve dramlı durumları sahnede sergilenerek gösterilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu