Genel Kültür

Toplum Hayatında Olasılığın Önemi Nedir

Olasılık bir olayın olup olmamasını matematiksel olarak yüzdelik biçimlerle ifade edilen değerdir. Olasılığın içli dışlı olduğu matematik, bilim, felsefe ve olasılık kuramı istatistik şeklinde ortaya çıkmasını sağlar.

Toplum hayatımızda olasılık kavramı tamamen hakimiyet kurmuş gibi gözükmektedir. Hayatımız neredeyse kesin şekilde olmadığı gibi olasılıklara yer vererek yaşıyoruz. Düşüncelerimiz doğrultusunda ne kadar yabancı gelse dahi yaptıklarımız tamamen olasılığa dayanır.

Olasılığa Örnekler
Nehirden karşıya geçmek istediğimiz zaman tahta yoldan mı yoksa taşların üzerinden mi geçmeliyiz düşüncesi bir olasılık oluşturur.

Vapur ile yaptığımız yolculukta vapurdan inerken iplerin bağlandıktan sonra mı yoksa kenara yanaştığı zaman mı inmeliyiz. Olasılık olayına bir örnek daha güvenli geçiş düşüncesi yaratır.

Toplum İçersinde Olasılığın Önemi
Kararlar verirken birbirinden farklı düşüncelerin ortaya çıkmasını sağlarız. Gerçekleşmesi yüksek olanlara kafamız daha yatkın olduğundan dolayı onu tercih ederiz. Toplumda yabancı dili az olan birisinin yurtdışında eğitime gitme olasılığı az olduğundan dolayı geleceğimizi tahmin edebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu