Genel Kültür

Toprak Kirliliği Nedir Kısaca

Toprak yaşayan tüm canlılar için önemli kaynaklardandır. Ekilip biçilerek tarım ürünleri elde edilir. Yaşamımızdaki ihtiyacımızın önemli kısmını topraktan karşılamaktayız. Yediklerimizin büyük kısmı topraktan karşılanır. Topraktan faydalanarak her türlü nimetlerinden yararlanmaktayız. Sahip olunan toprakların kirlenmesi sonucunda yaşamımız olumsuz şekilde etkilenebilir.

Toprağa karışan çeşitli zararlı maddeler, toprağın sahip olduğu değerleri kaybetmesi ve zarar verici hale gelmesine toprak kirliliği denir.

Toprak kirliliği yayılarak çoğalabilir, sahip olunan kirli topraklarda yetiştiricilik yapılmaz ve bitki örtüsünde ölümler görülür. Ormanlar zarar görerek fotosentez yapımını önler. Oksijen döngüsü zarar görerek havada bulunan oksijen miktarı azalır. Çayır ve meraların zarar görmesine neden olur. Havadaki asit yağmurları sonucunda toprağa zarar gelir. Sera etkisi ile toprak sahip olduğu değeri kaybeder. Kirli suların doğrudan akarsu, dere ve doğaya bırakılması toprağa zarar vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu