Genel Kültür

Toprak ve İnsan Arasındaki İlişki

Toprak yeryüzünü kaplayan, insanların besin ihtiyacını ve geçim kaynağını karşılar. Toprak her alanında kullanılabilir, ekonomik faaliyetlerde yararlı olmaktadır. Toprağın insan hayatı ve insan arasındaki ilişkilerini vurgulayacağız.

Toprak yaşamın temel maddesidir. Tarımcılık ve hayvancılık yaparak besin ve ekonomik ihtiyaçlarını karşılarlar. Temel ekonomik faaliyetlerinin sürdürebilirliği için gereklidir. Toprak olmasaydı insanlar yaşamı zorlu ve sıkıntı olurdu. Beslenme ihtiyaçlarını doğadan karşılayamaz, hayvanlar ise beslenmesini bitkilerle sağlayamaz olurdu. Toprak yaşam olarak görülüp kabul edilebilir.

Toprak ve insan arasında dünyanın yaratılışından itibaren bağ vardır. Toprağın verimli olması insanların elinde olduğu gibi verimsizleşebilir. İnsan tarım ve hayvancılık faaliyetlerini sürdürebilmeleri için toprakları korumalı, ağaçlandırmalar yaparak zararlı ilaç kullanmaktan sakınmalıdır. Toprağın özelliklerine zarar verilmesi verimsizleşerek zaman içinde zehirlenmesine de neden olur. Ekonomik faaliyetlerle birlikte toprağa iyi bakılması, sahip çıkılması daha verimli hale gelmesindeki en büyük etkileri olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu