Genel Kültür

Trafiğin Çevreye Olumsuz Etkileri ve Verdiği Zararlar Nelerdir

Motorlu taşıtların gelişmesi artık herkesin alım gücü yetecek dereceye gelmiştir. Araba sevdası ile birlikte yollara milyarlarca araç çıkarak hareket halinde oluyor. Bunların devamlılığı fosil yakıtlarla sağlandığından dolayı çevremize zararları yüksek miktarda olabiliyor. Yollarda kullanılan araçlardan dolayı çevre kirliliği oluşarak atmosfere zehirli gazlar yayılmaktadır.

Yakıtların pahalılığından dolayı kalitesiz fosil yakıtlara ilgi arttığı gibi çevre ve insan hayatının tehlikeleri daha çok artıyor. Çevremize kirlilik veren egzoz gazlarından dolayı hava, su, toprak kirliliğine sebep olabiliyor. Atmosferin zarar görmesinden dolayı sera gazlarının etkisi çok daha yüksek seviyelere ulaşabiliyor. Ozon tabakasının zarar görmesi ve dünya üzerindeki sıcaklığın artması etmenlerden sadece bir kaçıdır.

Trafikteki araçlar aynı zamanda ses kirliliği yaratarak insanlara zarar vermektedir. Günümüzde insanlar stres ve işitme rahatsızlıkların çoğu yollarda gerekmeksizin çalınan kornalar, havalı egzozlardan dolayı tüm canlılar zararlarını görmektedir. Ekonomik olarak bütçemize zarar verdiği gibi trafiğin zararları artmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu