Genel Kültür

Trafik Işıklarının Anlamı ve Görevleri

Karayolları tarafından araçların geçiş yolları üzerine konulmakta olan daha çok trafiğin ve yayanın çok olduğu yerler konulmaktadır. Trafik akışını düzenlemek adına konulmaktadırlar. Trafik lambasının dışında ise trafiği düzenlemek adına bir çok uyarıcı levhalar olmaktadır. Düzenli zaman aralıkları ile doğru yere konulduğunda o bölgenin trafik akışı rahatlatılır yaşanabilinecek olan kazalarında önüne geçilebilinir.

Trafik lambaları bilgisayar programları ile düzenlenmiş ve kullanımına başlanmıştır. Karayollarına koyulmasının en temel amacı trafiği düzene sokmak ve insanların gitmek istedikleri yere güvenli bir şekilde ulaşmaları için bulunmaktadır. Üzerinde bulunan renkler ile kişilere durmaları,hazır olmaları ve geçmelerini söylemektedir. Bunları da bize renkleri ile anlatmaktadır. Sürücü olsun yaya olsun kim olursa olsun bu ışıkların ne anlama geldiğini bilmek zorundadır.

Yukarıda lambaların üç renkli olduklarından bahsetmiştik. Aşağıdan bu renklerin ne anlama geldiğini geniş bir özetle sizlere aktaracağız.

Kırmızı Işık
Sürücüler için en uyulması en önemli ışıklardan birisidir. Sürücülere kırmızı ışık durması gerektiğini söylemektedir. Hem yayaların geçişine imkan verecek hemde diğer yollardan araçların geçişini sağlayacaktır. Biz bu ışıkta duracağız diğer Sürücü ve yayaların geçişlerine olanak sağlayacağız. Durulmadığın da ise ciddi kazalar yaşanmaktadır.

Sarı Işık
Geçişe hazır olunması gerektiğini söyleyen ışıktır. Kırmızı sonrası sarı yanacak ve sürücüye hazırlanması gerektiğini yeşil ışığın yani yol geçişe serbest olduğunu söyleyecektir. Sarı ışıkta karşıdan karşı geçmekte olan yayalarında bir an önce geçmeleri için bir uyarı niteliğinde de olmaktadır. Sarı ışıkta sürücüler hazırlanırken yayalarda yeşil ışığın geldiğinden haberdar olurlar.

Yeşil Işık
Bu ışık sürücülere geçmeleri gerektiğinin ifadesidir yolun diğer sürücülere ve yayalara kapandığını geçişin sizde olduğunu söyler. Yeşil ışığın diğer bir özelliği sönmeye yakın yeşil ışık yanıp sönecektir. Bu sürücülere kırmızı ışığın yanacağını durmaları yavaşlamaları gerektiğini söylemektedir. Buna göre sürücüler kendilerini ayarlamalılardır.

Trafik ışıkları tamamen düzen ve güven için olmaktadır. Her yerde göremezsiniz ki sadece koyulması gereken yollar uzmanlar tarafından belirlenir nerede yoğun bir geçiş var ise oraya konulmaktadır. Hatta ülkemizin bir çok noktasında eksik olduğu konulması gerek olan yollar,kavşaklar vardır. Sürücüler ve yayalar daima yola çıktıklarında dikkatli olmaları gerekmektedir. Dikkatli bir şekilde gideceğiniz yer gitmeli ve gelmelisinizdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu