Genel Kültür

Trafik Kuralları Nelerdir

Trafik yaya ve taşıtların yollarda dikkat etmesi ve kazanların önleme amaçlı konulmuştur. Günümüzde taşıtların artmasından dolayı her ailenin bir araç sahibi olması kazalara can kayıplarına neden olmakta. Trafik yoğunluğunu azaltmak amaçlı Otoban yolları ve çözümler üretilmeye devam edilmekte.

Yayaların Trafikte Uyması Gereken Kurallar

Cadde ve sokaklarda mutlaka kaldırımlardan yürünmeli. Trafik ışıklarına göre hareket edilmeli karşıdan karşıya geçerken yeşil ışığın yandığında harekete geçilmeli. Yaya kaldırımları bulunmayan yolda yolun sol kenarı musaitse o taraftan yürünmeli. Üst ve alt geçit bulunan yerler kullanılmalıdır. Geçit yoksa yolun ortasından geçerken sola, sağa ve tekrar sola bakmak üzere hareket edilmeli.

Sürücülerin Trafikte Uyması Gereken Kurallar

Alkollü araç trafik kazalarının başlıca sebeplerinden birisidir, yayaların dikkatli olmasına rağmen konsantrasyonunu kaybedip kazalara neden olabilir. Takip mesafesi araçların herhangi fren yapmaları durumunda karşısındaki arabaya arkadan çarpmaması için önemlidir. Araçların hızını trafik levhalarına göre ayarlanması. Karlı soğuk günlerde arabaların kaymalarını önlemek için yapılmalı. Okulların önünde geçerken öğrencilerin yola çıkmasında kazaların olmaması için hızımızı yavaşlatalım. Hızlı gitmek için önümüzde bulunan aracı sollarken dikkat edilmesi. Trafik levhalarına uyulması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu