Genel Kültür

Tsunami Nedir

Tsunami okyanus yada deniz tabanında yaşanan sarsıntıdan dolayı çökme, zemin kayma gibi olayların görülmesi sonucunda denizdeki suyun hareketlenmesi nedeniyle devasal büyüklükte dalgalar ve taşmalar yaşanmasına denir.

Etkisi bulunduğu ortam ve konuma göre can ve mal kaybının oranını değiştirir. Yaşanan doğa olaylarından olup deprem tehlikesi olan bölgelerde görülme riski daha çoktur. Japonca kelimelerden olup 15 Haziran 1896 yılında yaşanan büyük meiji tsunamisinden sonra dünya dillerine yayılmıştır.

Okyanusun dibinde yaşanacak hareketlenme sonucunda dalgaların oluşumunu tetikler. Suyun birden bir yere dolması ve akımı durması sonucunda biriken enerji dalgaları tetikler. İlk dalgası etkisiz olup daha sonra yüksek enerji ile kuvvetli dalgalar gelebilir. Tsunami ile 4-5 büyük dalga beraberinde gelip yıkıcı etkisini devam ettirir.

Tsunami gibi doğal olaylarının genelde görüldüğü yerler Pasifik okyanusudur. En son yıkıcı tsunami 10 Mart 2011 yılında Japonya’da yaşanarak yerleşim yerlerini içine alarak can ve mal kaybına sebep oldu. Doğa bilimciler tarafından son 140 yılın en büyük tsunami olarak adlandırıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu