Genel Kültür

Tükenmeyen Doğal Kaynaklar Nelerdir

Tükenen kaynakların olduğu gibi doğada tükenmeyen doğal kaynaklarda bulunmaktadır. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse;

Tükenmeyen kaynaklar nedir?
Kullanılarak tüketilemeyen ve madde döngüleri sayesinde kendini sürekli yenileyen kaynaklara tükenmeyen kaynaklar denilir.

Bu kaynakların başında ise Su, rüzgar, güneş ve dalga gelmektedir.

1-Rüzgâr: farklı basınç merkezlerinden dolayı oluşan hava hareketleridir. Özellikle yüksek ve alçak basınç merkezlerindeki farktan ortaya çıkan yatay hava hareketleri rüzgârı ortaya çıkartır. Güneşten rüzgâr enerjisi üretimi konusunda son dönemlerde büyük önem görmektedir. Rüzgârın eşis yönü ve esiş hızına göre tesis kurularak üretim gerçekleşir. Çevreye zarar vermeyen üretim şeklidir.

2-Dalga: rüzgârın esmesi sonuca denizlerde ortaya çıkan gel- git olayına dalga denilmektedir. sInırlı bir kullnım fırsatına sahip olan doğal kaynaklarındandır. Enerji üretim düzeyi bir hayli düşüktür.

3-Güneş: evlerimizde ve sanayi tesislerimizde ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarımızı karşılarken elektrik enerjisi üretimi konusunda ve özellikle, havalandırma tesislerinde yoğun bir şekilde kullanılır. Geleceğin en sık kullanılan tüketilmeyen kaynağı olarak başı çekecek bir duruma sahiptir. Üretilen güneş enerjisi ile üretilen enerji, Çevreye zararı olmayan masrafsızdır.

4-Su: hayatımızın en önemli yaşam kaynaklarından biride sudur. Yaşam için su şarttır. Kendini yenilebilen bir kaynak olmasının yanı sıra farklı canlı türlerine ev sahipliği yapar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu