Genel Kültür

Türk Bayrağı İle Türk Kızılayı Bayrağının Benzer ve Farklı Yönleri

Türk bayrağı ile Kızılay bayrağı birbirlerine benzetilebilir. Renkleri bakımından arka plan ve nesneler diğerine zıt olmaktadır. Kırmızı olan beyaz tamda tersi olmaktadır. Türk Kızılay’ı ülkemizde önemli yardım kuruluşu konumunda bulunmaktadır. Sahip olduğumuz bayrak önemli olduğu gibi ikisini de sembolize etmektedir.

Bayrağımız kan rengine sahip üstünde beyaz ay ve yıldız bulunur. Hilal ve yıldız figürleri ile anlatımlar gerçekleşir. Renkleri ile temel şekilde anlatılarak tarif edilmektedir. Ülkemizi sembolize eden, Türkiye Cumhuriyetinin resmi bayrağıdır. Askerlerimizin kanının akması üzerine ay ve yıldızın yansıması sonucunda kabul edilmiştir.

Kızılay bayrağı tam tersidir. İncelediğimize gözümüze çarpan beyaz zeminin üstüne ters şekilde kırmızı hilal şekli simgelenmiş olmasıdır. Kuruluşun bayrağı Türk bayrağının tam tersi şeklindedir. Kızılay tarih boyunca çeşitli görevler üstlenmiştir, savaş dönemlerinin yanı sıra günümüzde dünya üzerindeki insanlığın yardımına koşmaktadır. Her iki bayrakta ülkemizi simgelemektedir. Yapıları ve çeşitleri bakımından oldukça öneme sahiptir.

Bayraklar ülkelerin bağımsızlıklarını simgeler. Bayrağa yapılacak hakaret o ülkede yaşayan vatandaşlara, kanları dökülen milyonların ailelerine yapılmıştır. Ülkemizin sınırları içinde bulunan bayrağımızın her bölgede dalgalanmaktadır. Bağımsız ve rahat yaşam sürmek için gerekli olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu