Genel Kültür

Türk Edebiyatının Geçmişten Günümüze Bütün Dönemleri

Türk Edebiyatının Geçmişten Günümüze Bütün Dönemleri

Türk Edebiyatının farklı bölümlere ayrılması onları anlamada ve yorumlamada kolaylık sağlıyor. Geçmişten günümüze Türk Edebiyatının dönemlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

İslamiyet Öncesi Türk Edebiyatı : Türklerin tarih sahnesine ilk adımı attığı ve İslamiyetin kabul edilmesine kadar geçen süreyi kapsayan dönemdir. Bu dönemde Türkler  sözlü ve milli edebiyat ürünleri ortaya çıkarmıştır.

İslami Dönem Türk Edebiyatı : Türklerin İslamiyeti kabul etmesiyle başlayan bu dönem 11. Yüzyıldan 1860 yıllarına kadar devam etmiştir. Halk edebiyatı ve Divan edebiyatı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Batı Etkisinde Gelişen Türk Edebiyatı : 1860 yıllarında Tanzimat edebiyatıyla başlayan bu dönem 1912 yıllarının sonlarına Milli Edebiyatın başlangıcına kadar  devam etmektedir. Bu dönem 3 ana başlık altında incelenir. Tanzimat edebiyatı, Servet-i Fünun edebiyatı ve Fecr-i Ati olmak üzere üç dönemde incelenir.

Milli Edebiyat :  Bu dönem Türk’lük ruhunun ortaya çıktığı ve  Milli edebiyatın yapıldığı yayıldığı dönemdir. 1912 Genç Kalemler dergisinin çıkmasıyla başlayan bu dönem, Cumhuriyetin ilanına kadar devam etmiştir.

Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı : Yeni dönem Türk edebiyatı Cumhuriyetin ilanı ile başlamış ve günümüzde halen devam etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu