Genel Kültür

Türkçemizi Nasıl Koruyabiliriz

Türkçe dili dünyanın en eski dilleri arasında gösteriliyor. Tarihini ve geliştirilmesi için Atatürk’ün direktifleri doğrultusunda Türk Dil Kurumu kurularak hizmete başlamıştır. Tarih öncesi kalıntılar üzerinde araştırmalar yapıp, aynı zamanda Türkçemize dışarıdan giren yabancı kelimelerin karşılığını bularak yaygınlaşmasını sağlamaktır. Köklü dil olduğu gibi tarih boyunca çeşitli özelliklerden dolayı değişikliklere uğramıştır.

Türkçemize yabancı hayranlığı en çok zarar vermektedir. Yabancı internet sitelerinin kullanımı dilimize giren İngilizce kelimelerin karşılıklarını bulmakla geçmektedir. Gençlerin hayranlıkları oldukça fazla olup günlük hayatta İngilizce kelimeleri ağır bir şekilde kullanmaya devam ediyorlar.

“Bir milletin geleceğini sahip olduğu dil sağlar” anlaşıldığı gibi dilimizi kullanmayı kaybetmemiz kendi elimizde ülkemizi teslim etmemizdir. Hayranlık her geçen gün büyümesine sebep olarak geliştiriyor. Ülkemizi seviyorsak Türkçemizi doğru şekilde kullanalım yanlış telaffuz edenler varsa onları doğrularını söyleyerek dilimizin güzelliğini anlatalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu