Genel Kültür

Türkiye’de Kurulan İlk Banka

Tarihte ilkler her zaman önemli olup kendisinden sonrakilere cesaret ve yol göstermiştir. Aydınlık yolda ilerlemesi kolay olup ilkler ise bazen başarısızlıkla karşılaşabiliyor. Türkiye İş Bankası İzmir iktisat kongresinde Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği emirler doğrultusunda ilk banka kuruldu. Tarihin ilk bakası 26 Ağustos 1924 yılında kurularak özel banka unvanına sahip olmuştur. Kurulması sonucunda yerli sermayesi 1 milyon TL kadar olup dönemin Hindistan tarafından kurtuluş savaşında destek için 250 bin TL’de buna dahil olmuştur.

Türk tarihindeki ilk banka Türkiye İş Bankası olmuştur. İzmir’de kurulup genel müdürü Celal Bayar olmuştur. 2 şube ve 37 memur ile görevlerini yerine getirmeye başlamıştır. Atatürk’ün vefatından sonra baka hisselerini CHP devrederek gelirin büyük kısmı TDK ve TTK armağan edilerek araştırmaların devam edilmesi sağlandı.

Öncü bankalardan olması ülkemizin ekonomik bakımdan gelişmesine imkan tanımıştır. Çeşitli alanlarda hizmet vererek günümüze kadar ulaşan güvenli bankalar sınıfında olduğu bilinmektedir. Değer sahibi banka gelirleri sayesinde etkili çalışmalar yapmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu