Genel Kültür

Türkiye’deki Ortalama Erkek Boyu

Türk erkeklerin boy ortalaması düştüğü görülüyor. Türkler yaratılıştan boyları 1.90a kadar gelirken zaman içersinde boylarında küçülmeler meydana gelmiştir.

Çevresel ve beslenme bakımından yapılan değişiklikler genlerin değişerek gelecek nesillerin daha ufak boylu olmasına sebep oldu. Ülkemizde erkeklerin sahip olduğu boy oranları oldukça düşmüş olduğunu görüyoruz. Türkiye’de erkeklerin boylarına bakıldığı zaman 172.6 cm olduğunu görüyoruz. Türk erkekleri orta boy sınıfında yerlerini alıyorlar. Yaşları doğrultusunda nüfus bakımından 21 yaşına kadar yaşlarına ulaşabiliyorlar.

Bazı kişilerin boylarının ortalaması 180’e doğru çıktığı görülebilmektedir. Eskiden Osmanlı’nın yeniçerilerini bilmektesiniz işte onları incelediğimizde uzun boylu ve kalıplı erkekler olduğunu söylenmektedir.

Beslenme sağlığımızı etkilediği gibi boyumuzu da etkiliyor. Çocuklar küçük yaştan itibaren süt ve süt ürünleri tüketmesi sayesinde boylarında gözle görülür uzama olduğunu anlaşılıyor. Sağlıklı boylar için çocukların bol miktarda kalsiyum alarak kemiklerinin gelişmesi sağlanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu