Genel Kültür

Türkiye’nin En Fazla ve Az Yağış Alan Yerleri Nerelerdir

Ülkemizde denize sahili olan yerler iç bölgelerden daha çok yağış almaktadır. Özellikle Batı ve Doğu Karadeniz Bölgesi yağışların en çok yaşandığı alandır. Orta Karadeniz’de dağlar içeri geçiş sağladığından yağış miktarında diğer Karadeniz sahillerine göre biraz azalma görülür.

Trabzon’dan sınıra kadar olan bölge ise tüm ülkede en çok yağışın düştüğü alandır. Marmara bölgesi de ikinci sırada yer alır. Ayrıca Muğla- Menteşe ve Hakkari’nin dağlık alanları yağış açısından zengindir. Antalya Körfezi ve çevresi de çok miktarda yağış almaktadır. İl olarak en fazla yağış alan yer Rize’dir. Rize’ye ortalama 500 ile 700 mm (bir yılda metrekareye düşen yağışın kg cinsinden ifadesine denk gelir) yağış düşer.

Yağışların azaldığı alanlar daha çok iç bölgelerdir. Türkiye’de Tuz gölü ve çevresi en kurak alanlar olarak bilinir. Marmara genelde çok yağışlı olmakla birlikte Ergene Havzasında düşen yağış miktarı çok azdır. Güneydoğu Anadolu bölgesi de az yağış alan alanlara sahiptir. Iğdır ise bunlar arasında en kurak ildir. Iğdır aynı zamanda Türkiye’nin en kurak illerinden biridir. Iğdır’a düşen yağış miktarı ortalama 50 ile 100 mm arasındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu