Genel Kültür

Türkiye’yi Çevreleyen Denizler ve Özellikleri

Ülkemiz konum gereğince yarımada olarak adlandırılır. Üç tarafı denizlerle çevrili olarak denizcilik alanında oldukça gelişmiştir. Çevresinde Ege, Marmara, Karadeniz ve Akdeniz ile kaplıdır. Deniz bakımından gelişmiş olması turizm ve ekonomik faaliyetlerinde gelişmesinde önemli katkılarda bulunmuştur.

Akdeniz
Ülkemizin güney ve güneybatısında yer alan denizdir. Sıcak ve tuzlu olmasından dolayı denizde canlı türü fazladır. Tuzluluk oranını Seyhan ve Ceyhan ırmaklarından gelen suyla almaktadır. Kıyılarında

Ege Denizi
Sert Egeid karasının çökmesi sonucunda olmuştur. Tuzluluk oranı oldukça düşüktür. Genelde enleme bağlı olarak tuzluluk oranı farklılık gösterebilir. Fay hatları deniz tabanı doğrultusunda devam eder.

Marmara Denizi
IV. zamanlarında çökme sonucunda suların birikmesi sonucunda oluşmuştur. Tuzluluk oranı oldukça az olmaktadır. Kıyıya yakın olması deniz ulaşımını desteklemiştir.

Karadeniz
Dağlar kıyıya paralel uzamasından dolayı kıyı ovaları gelişmemiştir. Tuzluluk oranı azdır. Karadeniz bölgesinde su seviyesinin fazla olması enlem, buharlaşma, yağış, akarsulara bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu