Genel Kültür

Türklerin Bizansla Yaptığı İlk Savaş Hangisidir

Bizanslılar ile yapılan ilk savaş Koyunhisar Savaşı 18 Temmuz – 27 temmuz 1302 tarihleri arasında yapıldı. Osman Bey komutasında olan Osmanlı ordusu verdiği mücadelede İzmit civarında harekete geçen Bizanslıların saldırısına savunma olarak karşılık vermiştir. Osmanlı beyliği savaşta üstünlük sağlamıştır.

Bizans devleti zayıfladığı gibi Osmanlı’nın karşısına güçlü bir ordu hazırlayarak savaşa girmiştir. Osman beyliği hakimiyetini koruyarak buna rağmen yenilen Bizans için hayal kırıklığına neden olmuştur. Osmanlı devletinin tarihi savunması konuşulmuştur. Üç tarafından çevirdiği gibi atağa geçiş burada Turan taktiği ile bozguna uğratmıştır.

Yapılan savaşta Bizanslılar geriye çekilmek zorunda kalıp toprakları Osmanlı beyliğine bırakmak zorunda kaldı. Osmanlı sınırlarını genişleterek imparatorluk yoluna ilerlemeler sağlamıştır.

7 Yorum

 1. Merhaba, yanlis bilmiyorsam Koyunhisar Savasi Osmanli’nin Bizansla yaptigi ilk savas. Fakat Türklerin Bizansla yaptigi ilk savas Anadolu’da Pasinler Savasi degil midir?

  1. evet pasinler türk-islam tarihindeki bizans ile yapılan ilk savaşdır ancak OSMANLI DEVLETİNİN Bizans ile yaptıgı ilk savaş ORHAN BEY’in yaptıgı , PELEKANON (MALTEPE)(ESKİHİSAR) SAVAŞıdır.

  2. Selçuklu Devletinin Bizansla yaptığı ilk savaş Pasinlerdir. Osmanlı Devleti’nin Bizansla yaptığı ilk savaş ise Koyunhisardır.

 2. türk islam devletlerinin bizans ile yaptıgı ilk savaş : PASİNLER(büyük selçuklu – 1048)
  osmanlının bizans ile yaptıgı ilk savaş : BAFEUS (koyunhisar – 1302)

  ikincisi ise PALEKANON(Maltepe – 1329) savaşıdır

 3. merhaba arkadaşlar osmanlının bizansla devletiyle yaptığı ilk savaş maltepe savaşıdır.Koyunhisar savaşı bizans tekfuruyla yapılmıştır.Bu nedenle eğer bizans devletiyle yapılan ilk savaş sorulursa maltepedir cevabı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu