Genel Kültür

Tutumluluk Nedir Kısaca

Tutumlu olmak, sahip olduğumuz eşya, mal, mülk, parayı doğru bir şekilde değerlendirmektir. Tutumlu olmak cimrilik ile karıştırılmamalıdır. Sahip olduğumuzu israf etmeden doğru şekilde kullanırsak tutumlu oluruz. Kötü günlerimizi düşünerek birikim yapabilmek için israf etmemeliyiz. Gereksiz harcamalardan kaçınarak tutumlu davranışta bulunabiliriz.

Tutumlu olmak insanın sahip olduklarını doğru bir şekilde değerlendirmesinden geçer. Bugünümüz olduğu kadar yarınımızda vardır. Elimizdekileri israf edersek yarın dara düştüğümüzde kimse yardım etmeyecektir. Birçok dünya ülkesindeki insanlar tutumlu davranarak ülkenin ekonomisini güçlü hale getirmiştir. İhtiyacımız olanı almalıyız fakat lükse kaçmadan, keyfi harcamalardan uzak durarak hareket etmeliyiz.

Tutumlu olmak ile cimriliği birbirine karıştırmamalıyız. Yırtık ayakkabımız varsa yenisi alınabilir fakat üç dört çift ayakkabımız varsa yenisini almamalıyız. Elimizdekileri doğru değerlendirirsek kara gün için birikimlerimizde olur. Sahip olunabilecek güzel alışkanlardan bir tanesidir. Çevremizdekilere ve bizden sonrakilere bırakabileceğimiz en güzel bilgi nasıl tutumlu olunacağıdır. Çevremiz tarafından birikimlerimiz daima takdir görerek, bizden bahsedip bizi övebilecekleri davranışlardandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu