Genel Kültür

Üçüncü Kişi Ağzından Anlatım Nedir Örnek Paragraf

Bir olayın veya durumun bir başkası tarafından aktarılması ile oluşturulan yazı biçimidir. Özellikle romanlarda kullanılır. 3. kişi ağzı anlatımında dışarıdan her konuya hakim bir görüş vardır. Kişiler, mekânlar, durum ve duygular dış bakışla aktarılır. Aşağıda 3. ağızdan bir anlatıma örnek verilmiştir.

“O gün Kaan gerçekten mutsuz görünüyordu oysa daha bu sabah evden çıkarken artık hayata olumlu bakacağına dair kendi kendine söz vermişti. Aslında Arif Bey ile karşılaşana kadar sözünde de durmuştu ama Arif Bey’in o insana üstten bakan bakışları yok muydu? İşte kendine olan tüm güveni yine uçup gitmişti.

Köşedeki gazete bayiinden eline ilk gelen gazeteyi aldı. Aslen hiç okuyası yoktu. İş yerine koltuğunun altında bir gazeteyle girmek onu rahatlatıyordu. “Kağan Bey kültürlü adam günün gazetesini okumayı hiç ihmal etmiyor” dediklerini duyuyor gibiydi. Bu sırada müdürün sekreteri yan odada toz içerisindeki evraklar arasında Kaan’ın sicil dosyasını arıyordu. Esmer, hafif balıketli biraz da sinirli bir kadındı. Yıllardır aynı iş yerinde çalışmanın verdiği alışkanlıkla neredeyse gözlerini hiç kullanmıyor adeta el yordamıyla iş yapıyordu.”

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu