Genel Kültür

Ülkemizde Kullanılan Enerji Kaynakları

Enerji kaynakları başta sanayi alanı olmak üzere çeşitli yerlerde ihtiyaç duymaktayız. Aydınlatmadan ısınmamıza kadar enerjiye muhtaç olan ülkeler sınıfında olduk. Kabul edilmesi bir gerçek hepimizin enerji kaynaklarına ihtiyacımız olmasıdır. Dünya nüfusunun artması sonucunda insanların teknolojiye bir nevi de enerjiye muhtaç olduğunu göstermektedir.

Enerji kaynakları kendi arasında yenilenebilen ve yenilenemeyen olmak üzere iki ayrı dalda incelenir. Yenilenemeyen enerji kaynakları dendiği zaman taş kömür, linyit, petrol, doğalgaz ve fosil yakıtlardan oluşur. Yerkürede elde edilen enerji kaynakları beli bir rezerve sahip olup sınırlıdır. Yenilenebilen enerji kaynakları güneş, rüzgar, su, jeotermal enerji kaynakları olup sonsuzluğa sahiptir.

Dünyamızda yenilenemeyen enerji kaynakların kullanımı daha çok olmaktadır. Sanayi alanının yanı sıra otomotiv sektöründe yapılan araçlar bunlara bağlı olarak çalışmaktadır. İhtiyaçların çok olması tükenmesinin de çok fazla miktarda gerçekleşmesine sebeptir. Doğru ve tasarruflu şekilde kullanılmaması sonucunda insanlar yenilenemeyen enerji kaynaklarına muhtaç kalacaktır. Gelişen dünyada insanların ağırlıklı olarak yenilenebilen enerji kaynaklarını kullanmaları gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu