Genel Kültür

Ülkemize İlk Müze Çalışmalarını Kim Başlatmıştır

Müzecilik oldukça önemli olup tarihi ve kültürel eşyaların korunmasını sağlamaktadır. İlk olarak müze M.Ö. 3. yüzyıl öncesinde İskenderiye de kuruldu. Tarih öncesinde değerli eşyalar toplanarak onların sergilendiği alanlar yapılmıştır. Yunan prensleri tarafından müzeye benzer kuruluşlar meydana getirilmiş ama tam anlamıyla gerçekleştirilmemiştir.

Ülkemizde ise ilk müze çalışmaları 1846 yılında Ahmet Fethi Paşa’nın gayretleri doğrultusunda açılmıştır. Batı kültürü ve ileri görüşlü bakış açısı doğrultusunda müze çalışmalarına başlayarak ilk müzemizi kurmuştur. 1846 yılında yalpan çalışmalar sonucunda “Memai Eslihai Atika” ve “Mecmai Asarı Atika” adlı iki müzenin kuruluşunu sağlayarak Türk müzeciliğine büyük katkıları olmuştur.

Eski eser koleksiyonları toplayarak ilk müze çalışmalarını başlatarak sergilenmesini sağlamıştır.

Ülkemizde İlk Müze Mecma-ı Asar-ı Atika (Eski Eserler Koleksiyonu)
Ülkemizde kurulan ilk müzedir. Günümüze İstanbul Arkeoloji Müzesi olarak görev yapmaktadır. Dönemin Padişahı Abdülmecit’in Yalova gezisinin ertelemesi sonucunda 1846 ylında Ahmet Fethi Paşa tarafından saray deposu olarak kullanılıyordu. Koleksiyon toplatılarak Sadrazam Ali paşa döneminde düzenlenip 1869 yılında Saffet paşa tarafından Müze-i Hümayun’da tutulmuştur. Galatasaray Lisesi öğretmenleri tarafından genelge gönderilerek bütün eserler tahrip edilmeden müzeye iletilerek sergilenmesi sağlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu