Genel Kültür

Ülkemizin Ekonomik Faaliyetleri Nelerdir

Ekonomik Faaliyetlerimiz Nelerdir, Ülkemizin Ekonomik Çalışmaları

Devlet tarafından ihtiyaçların karşılanması için yapılan ekonomik faaliyetlerdir. Sanayi, Turizm, Doğal Kaynaklar gibi ekonomik gelirlerin kullanılarak ihtiyaçların karşılanması planlanmaktadır. Çeşitli alanlarda çalışmalar yapılarak halkın kalkınması ve ülkenin giderlerini karşılanması için çeşitli hareketlilik sağlanır.

Sanayi Sektörü
Cumhuriyet ile birlikte gelişti ülkemize üretilen ürünlerin yurtdışına ithal edilmesi sağlanmak amaçlı fabrikalar açılması sağlandı. Ülkemiz günümüzde beyaz eşya, otomotiv, elektronik, uçak, demir, çelik gibi benzeri ürünleri dış ülkelere satışını gerçekleştirir. Hızlı gelişen ülkeler arasında gösterilmiştir.

Turizm Sektörü
Ülkemiz konum olarak 3 tarafı denizlerle çevrili olmasından dolayı turizm oldukça gelişmiştir. Kısa zaman içersinde turizm alanında gelirlerini katlayarak her yıl 30 milyondan fazla kişinin gelmesini sağlamıştır. Yabancı turistlerin bıraktığı dövizler sayesinde ülke döviz ihtiyacını yeteri kadar karşılamaktadır.

Doğal Kaynaklar
Yer altı kaynakları olarak gösterilir bugün geleceğin yakıtı olarak kabul gören Bor madenleri %70’lik kısmı rezervi edilmiştir. Çıkartılan madenler işlenerek veya hammadde olarak yurtdışına satılarak sağlanır. 1990 yılından itibaren kaynak çalışmaları hızlanmış bugün bir çok ürün yurtdışına satılarak ekonomik gelir sağlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu