Genel Kültür

Uygurlar Hakkında Bilgi Kısaca

Uygurlar köken olarak Asya Hunlarının soyundan geliyor. Kutluk devletinin yıkılması onların Basmil Kağanlığında yaşamalarına neden olmuştur. 745 yılında yıkılıp Bilge Kül Kağan tarafından Karabalgasun devleti kuruldu. Dağılan Uygurları tekrar bir araya toplamak için devletin temelleri atılmıştır. Uygurlar tarihte Müslüman Araparla Çinliler arasında yapılmış olan Talas Savaşı sayesinde Tarım Havzasına sahip olmuşlardır.

Böğü Kağan döneminde Mani dinine inanmışlar, hayvan ve alkollü içecek tüketmek yasaklandı. Uygurlar savaşçı millet olduğundan dolayı bölgelerini korumuşlardır. Tarımcılık ile yerleşik hayata geçiş yaptılar. Ana Uygur devletinin yıkılması sonucunda iki farklı Kansu ve Turfan devletleri ortaya çıktı. Moğol egemenliğinde yaşama girildi. Çin’in Sincan-Uygur bölgesinde yaşamlarına devam etmişlerdir.

Çin ile barışçıl ilişkiler kurulmadığından dolayı birbirlerine karşı sert olmuşlardır. Gelişen Uygurların engellenmesi için çeşitli hareketlerde bulunan Çin etkili olmuştur. Çin tarafından Doğu Türkistan işgal edilerek Doğu Türkistan Cumhuriyetinin yok edilmesine neden olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu