Genel Kültür

Üzüntü ve Sıkıntı Anında Okunacak Dua

Üzüntü ve sıkıntı hayatımızdan eksik olmadığı gibi canımızı sıkabilir. Böyle durumlarda umudumuz Allah’tan olup dua edip ibadetlerimizi yaparak medet umarız. Dualar sayesinde bizi ferahlatan bir his gelir ve kendimizi iyi hissederiz. Böyle durumlarda Peygamber Efendimizi örnek alarak sıkıntılı günlerde okuduğu duaları tekrar ederiz. Sıkıntılarımızı giderdiği gibi kendimizi rahatlamış ve huzurlu hissetmekteyiz.

Peygamber Efendimiz sıkıntılı dönemlerde İnşirah Suresini okuyarak feraha kavuşurdu. Bizimde sıkıntılı günler yaşadığımız zaman okumamız gereken dualardan birisi olup Allah’tan yardım dilemeliyiz.

Bismillahirrahmanirrahim

Elem neşrah leke sadrek,Ve vada’na ‘anke vizreke, Elleziy enkada zahreke, Ve refa’na leke zikreke, Feinne me’al’usri yüsren, İnne me’al’usri yüsren,Feiza ferağte fensab, Ve ila rabbike ferğab

Sıkıntılı ve üzüntülü zamanlarımızda Ya ze’l-celali ve’l-ikram tesbihini de bolca çekme de yarar vardır.

La havle vela kuvvete illa billahi’l-Aliyyi’l-Azim ile ikindi namazından sonra akşama doğru kerahet vaktinde ” Ya Melik-i Muktedir sin Allahım”diye zikredip acizliğimiz ile Yüce Allah’ tan yardım istemeliyiz. İnşallah geri çevrilmeyenler oluruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu