Genel Kültür

Vakıflar Haftası İle İlgili Yazı

Vakıflar taşınamaz olan malların korunup ve gelecek kuşaklara aktarmayı kendisine görev edinerek telkin etmekle yükümlüdür. Vakıfların yaptığı hizmetler aynı zamanda kamu hizmeti sağlanarak kuruluş amaçlarını ve hizmetlerini anlatmak adına 3-9 Aralık tarihleri “Vakıflar Haftası” olarak kutlanır.

Vakıflar haftasında insanların bilinçlenmesi ve eğitici alanlarda çalışmalar yapması sağlanmaktadır. Vakıfların Türk kültürü ve topluma olan katkıları okullarda, medya ve çeşitli alanlarda hizmet vererek göstermektedir.

Vakıf Nedir?
Kişinin kendisine ait olan mülkünü yardım ve hayır amacıyla insanlara hizmet verilmesi için ayırmasıdır. Vakıflar kanun ve tüzükler tarafından “Vakıf, başlı başına mevcudiyeti haiz olmak üzere bir malın belli bir gayeye tahsisidir.” şeklinde ifade edilmiştir.

Vakıflar ülkemizde çeşitli alanlarda hizmet verirler. He vakfın kuruluş ve hedef amaçları birbirlerinden farklı bir şekilde meydana gelmektedir.
Dini hizmetler
Sağlık hizmetleri
Eğitim ve öğretim hizmetleri
Aş evi hizmetleri
Sosyal hizmetleri
Para yardımı
Ulaştırma hizmetleri
Spor hizmetleri
Sanat ve kültür hizmetleri
İktisadi hizmetler

İnsanlara çeşitli amaçlar altında yardım eden vakıflardır. Bunlar kendi içinde ayılarak insanların yaşamlarına fayda sağlamaktadır. Yardımlaşma ve dayanışmanın en yüksek olduğu noktayı gösterir. Tarihimizde vakıflara önem verilmiştir. Bunlara benzer olarak cami, medrese, darüsşafaklar, yetimhaneler, güçsüzleri koruma yurdu, kervansaray, yollar, köprü, han gibi yerler kurularak insanlara yardım edildiğini görmekteyiz. Allah’a olan inanç ve yardımseverlikleri doğrultusunda insanların daha refah rahat hayat sürdürmeleri için faaliyetlerde bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu