Genel Kültür

Vatan Nedir Kısaca

Uğruna canlar verilen toprak parçasına vatan denir. Bir ulusun sınırları içerisinde yer alan yerlere vatan denir. Yediğimiz aşın, içtiğimiz suyun yetiştiği toprak parçası da olabilir. Vatan sadece toprak parçası değildir, uğruna can veren atalarımız, kanlarla sulanmış yerdir. Bir milletin vatanına olan bağlılığı o vatan uğruna atalarının ödediği bedelden ibarettir.

Genel olarak sınırlarla belirli olan toprak parçasıdır. Bu tanımda vatana olan bağlılık, sevgiden bahsedilmez. Manevi olarak toprak uğruna ölen varsa vatan sayılır. Bir yerin vatan sayılabilmesi için uğruna canların verilmesi gerekir. Bedel ödenmeyen toprağa olan bağlılık yoktur.

Bedel maddi olarak değil uğrunda mücadele edilmiş, canlar verilmiş toprak sayılır. Atalarımız ülkemizin düşman işgalinden kurtulması için sayısız fedakarlıklarda bulunmuştur. Canlarını hiç düşünmeden vererek eşine, çocuklarına, sevdiklerine güzel bir gelecek bırakmıştır. Uğruna mücadele ettiği her şeyi geride bırakarak devam etmiştir. Sadece bugününü düşünmemişler, gelecek neslin özgür, bağımsız yaşaması için mücadele ettikleri için vatanımız deriz. Vatan demek için can vermek gerekmez fedakarlıklar gerekir. O toprağın tüm zorluklara karşı kazanılmış olması gerekir.

turkiye haritasi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu