Genel Kültür

Vatandaşlık Görevlerini ve Bu Görevleri Yerine Getirmek Gerektiğini Anlatan Kompozisyon

Devlet sınırları içersinde yaşayan her kişi statü olarak vatandaştır. Vatandaşların devletine karşı sorumluluk ve görevleri vardır. Bunları yerine getirerek örnek vatandaş olur. Toplum içinde huzur ve ferahın sağlanması için gerekli olan şartlardır. Vatandaşlar görevlerini yerine getirdikleri müddet insanlara yol gösterir onların yaşamalarına olanak sağlarlar.

Her insan vatandaşlık görevlerini tam manasıyla yerine getiremezler. Bunlar devletin bütünlüğüne zarar verir zaman içersinde yıkıcı hal alır. Devletine ve geleceğine sahip çıkmak vatandaşların görevi olup bunları engellemekle yükümlüdürler. Devlet tarafından sağlanan kamu hizmetlerinin kontrolü sağlanması gerekir. Otobüs, hizmet, temizlik gibi çeşitli alanlarda verdikleri yönergelere uyulmalı bunların düzenli şekilde işlenmesi gerekmektedir.

İyi bir vatandaş olan herkes devletin çıkarlarını gözeterek ona engel olacak kişilere müdahale eder. Devletin ayakta durması ve saygınlık kazanması adına devlet için doğru olanı yapması gerekmektedir. Gerektiğinde fedakarlıklar yaparak onların iyi bir şekilde hizmet vermesini sağlar. Toplum ve devletimize karşı vatandaşlık görevlerimizi yerine getirmek için eğitimli bilgili kişi olarak sahip çıkmalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu