Genel Kültür

Yardımlaşma ile İlgili Hikaye

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde küçük bir çiftlikte yaşayan karıncalar varmış. Çok çalışkanlar ve ihtiyaçlarını birlikte çalışarak giderirlermiş. Diğer hayvanlara göre becerileri fazla olup her noktada hizmet ederlermiş. Yuvalarında bir gün yiyecek kalmadıklarını fark ederler, dışarıya çıkarak yiyecek aramaya başlamışlardır.

Karıncalar çiftliğin bahçesinde gezerken etrafına dikkatlice bakında buğday çuvallarını görür. Tanelerin yerlere düştüğünün farkına varınca buğday tanelerini yuvasına götürmeyi düşünür. Taşıyamadığından ağır olmasından dolayı yanındaki tavşandan yardım ister. Tavşan yardım etmeyeceğini söyleyerek uzaklaştı.

Tavuğu görmesiyle ondan yardım ister. Tavuk teklifi reddetmez ve zorda olan karıncalara yardım eder. gün gelir kış mevsiminin zorlaşmasıyla birlikte tavuk yiyecek bulmakta zorlanır. Karıncalar tavuğun bu halini görünce ona yardım etmek için yazın depoladığı yiyeceklerden getirmiş. Yardımlaşmanın önemini anlayan karıncada tavukta birbirleri ile ömür boyu iyi geçinmiş yaşamışlardır.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu