Menu

Yaşadığımız Yerin Yerel Yönetim Birimleri Nelerdir

Yerel yönetim birileri halka hizmet sağlanması için kamu kurumları tarafından verilen hizmetlerdir. Yerel yönetim birileri halk tarafından seçilir ve yönetimde söz sahibi olurlar. Yaşadığımız yerlerde yerel yönetim belediye, muhtarlık ve il özel idaresi tarafından sağlanmaktadır. Yöneticilerin seçilmesi sayesinde demokrasi yönetim biçimi sağlanır.

Belediye: Seçim ile iş başına gelen kişi tarafından belirli zaman diliminde hizmet vermektedir. Belediye sorumluluğu gereğince alanlarda hizmet vermektedir. Halk dilek ve şikayetleri belediye meclisi tarafından görüşülerek karar verilmektedir.

Muhtarlık: Mahalle ve köy yönetiminden sorumlu yerel yönetim birimidir. Sorumlu olan kişi mahalle muhtarı olarak görev görmektedir. Muhtar köy ve mahalle alanlarında hizmet yaparak görev yerine getirir.

İl özel idaresi: Vali ve il genel meclisinden oluşmaktadır. İl genel meclisi üyeleri seçim doğrultusunda belirlenmektedir. Sınırları içerisinde eğitim, sağlık, tarım, sosyal yardım ve imar gibi hizmetlerde karar verip hizmet ederler.


7 Yorumlar
  1. sena Cevapla
  2. ayşe Cevapla
  3. Aylin Cevapla
  4. Beyzanur Cevapla
    • ziyaretçi Cevapla
  5. kübra Cevapla
  6. kübra Cevapla

Yorum Ekleme

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.