Genel Kültür

Yasalar ve Kurallar Neden Vardır

Yasa ve kurallar toplum içinde düzenin sağlanmasında gerek duyulur. İnsanların yüzyıllar boyunca bir arada yaşarken dinen ve alışkanlıklarını gösterir. Kurallar toplumun varlığını oluşturmaktadır. Toplumsal olarak soyut davranışların belirlenmesinde etkinlik gösterir. İnsanlar sadece yazılı değil aynı zamanda sözlü olarakta kuralları oluşturur.

İnsan sosyal varlık olmasıyla başka insanlarla birlikte yaşam sürdürür. Toplum içinde olmasıyla birbirlerinin haklarına gerekli saygıyı göstermelidir. İnsanlar birbirlerine saygı duymadan hareket ederlerse etkilenmeleri kaçınılmaz olur. Toplum insanları barış ve huzur ortamında yaşamalarını sağlıyor. Toplum çıkarlarına ters düşecek olan davranışlar insan hayatına etki yaratmaktadır. Huzurlu toplumda yaşamın sürdürülmesi kendisini yasa ve kurallara bağlı olarak düşünmesi gerekir. İnsanlar kurallarını bildiği sürece yaşamını sorunsuz şekilde anlaşarak götürebilirler.

Toplum içinde barışın sağlanmasındaki en temel kavramları meydana getirdiği unutulmamalı. İnsanların birlikte sürdürebileceği, yardımlaşma ve dayanışma yapacağı alanları oluşturmaktadır. Her insan bir başkasıan ihtiyaç duyar, sıkıntıların çözümü ve manevi analmda destek almak içindir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu