Genel Kültür

Yeniçeri Askerleri Hakkında Bilgi

Yeniçeriler Osmanlı İmparatorluğunun gururu ve en cesur askerleri olmaktadır. Bir çok savaşta gösterdikleri kahramanlıklar sayesinde başarı ile geri dönülmüştür. Osmanlının askeri kanadını oluşturan yeniçeriler özenle seçilmektedir. Baba yiğit olan aslan parçaları kalıpları, becerileri, eğitimleri ve cesurluklarına göre seçilirdi. Yeniçeri ocaklarına seçilen askerler Yeniçeri Ağası tarafından yönetilirdi.

Devletin üzene girmesi için on kişilik gruplar başındakine onbaşı, yüz kişilik gruplar başındakilere yüzbaşı ve bin kişilik grupların başındakilere binbaşı rütbeleri verildi.

Devletin düzene girmesi ile düzenli ordusunun sağlanması gerektiği görüldü. Devletin en iyi teşkilatı olan padişahlarında dahil olduğu yeniçeri ocakları kuruldu. Ordunun en üst kademelerinde üstün başarılar göstermiş kişilerden oluşmaktaydı. Yetişen ve yetiştirilenler oldukça kahraman ve kabiliyetliydi. Çocuklar eğitilerek savaşçı haline getirilip yeniçeri ocaklarında görev alıyordu. Erkek adam olmaları doğrultusunda yeniçeriler kahramanlık göstergesi olamktaydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu