Genel Kültür

Yerkürenin Şekli İle İlgili Geçmişten Günümüze Hangi Görüşler İleri Sürülmüştür

Binlerce yıl boyunca insanoğlu dünyanın şekli konusunda görüşlerde bulunmuşlardır. Doğru yada yanlış olacak şekilde farklı görüşler insanların hayatlarını etkilemiştir. İlk olarak medeniyetler arasında Mısırlılar dünyanın şekli konusunda çeşitli teoriler ortaya koymuştur. Asla kabul edilmesi ama aksini iddia edecek düşüncelerde olmamıştır. Dünyanın kutu olup, gökyüzü ise bunun kapağı olarak görülmüştür. Hintliler için dünya bir filin sırtındaki küre olduğuydu. Bir diğer görüşleri ise kaplumbağanın sırtındaki küre olmuştur.

500 yıl öncesinde daha yakın teoriler koyulmuştur. Bunların başında dümdüz olan dünya bir öküzün boynuzları üzerinde durmasıdır. Dünyanın küre şeklinde olduğu konusunda bilim adamları açıklık getiremiyorlardı. Antik Yunan dönemlerinde ünlü filozof ve düşünür olan Pisagor ve Aristo tarafından astrolojik araştırmalar yapılmıştır. Dünyanın güneş etrafında döndüğüne dair bilgiler sunmuştur.

11. yüzyılda dünyanın şekli için El Biruni tarafından yuvarlak olduğu, yer çekiminden dolayı da alt tarafta olan insanların aşağıya düşmediklerini dile getirmişlerdir.

Kristof Kolomb tarafından Amerika kıtası keşfedilirken dünyanın yuvarlak odluğunu öğrenmiştir. Haftalarca süren yolculuktan sonra Hindistan’a vardığını düşündü ama Amerika kıtasını keşfetmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu