Genel Kültür

Yıkanmadan Tüketilen Meyve ve Sebzeler Hangi Hastalıklara Yol Açar

Geçmiş yıllarda tamamen doğal ortamlara yetiştirilen meyve sebzeler için artık ne yazık ki çeşitli kimyasallar kullanılmaktadır. Bu kimyasalların yetiştirilen ürünlerin üzerine yapışıp kalması ve iyice temizlenmeden tüketilmesi halinde doğal olarak insan bünyesinin kaldıramayacağı bir durum ortaya çıkar. Sonuç olarak kişilerin hastalıklara yakalanma olasılığı da fazlalaşmıştır. Görülen hastalıkların başında tüm vücudu etkileyecek solunum yolu enfeksiyonları, böbrek hastalıkları ve bağışıklık sisteminin çökmesine neden olan birçok hastalık gelir.

Önlem Amaçlı Ne Yapılabilir?
Meyve ve sebzelerden gelebilecek bakteri ya da kimyasalları vücudunuza sokmamak için evlerinizde bazı önemler alabilirsiniz. Son zamanlarda hijyen sağlama konusunda adını sık sık duyuran sirkeden faydalanılabilir. Sebzeleri ve meyveleri sirkeli su içinde iyice yıkadıktan sonra tekrar su ile durulayarak tüketmek bir bakımdan daha sağlıklı olacaktır. Sadece su ya da sıcak suyla yıkamak ağır kimyasalları gidermeyeceğinden farklı bir önlem almak daha doğrudur. Bunun dışında kesinlikle hiçbir sebze ve meyvenin yıkanmanda tüketilmemesi gerekir.

Hangi Hastalıklardan Korunmalıdır?
En başta bağışıklık sisteminin zarar görmesine neden olan hastalıklara karşı vücudun korunması gereklidir. Çünkü bağışıklık sisteminin zarar görmesi beraberinde birçok hastalığı peşinden sürükleyebilir. Bu durumun en ileri safhasında ölümlere bile yol açabilen kanser türlerine varılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu